Jakie strzemiona wybrać na ławy fundamentowe?

Jakie strzemiona wybrać na ławy fundamentowe?

Chcesz uniknąć błędów przy budowie domu? Nie wiesz, jakie strzemiona na fundament wybrać? Pełnią one ważną funkcję w zbrojeniach. Są elementami łączącymi i nadającymi konstrukcji pożądany kształt, gdyż aby fundament mógł spełniać swoje zadanie, sam beton nie jest wystarczający. Musi on zostać uzbrojony za pomocą metalowej konstrukcji – strzemion budowlanych odpornych na nacisk wywierany przez budynek. 

Jakie strzemiona na fundament? Czym jest ława fundamentowa?

Ława fundamentowa jest chętnie wybierana z uwagi na to, że skutecznie przenosi ciężar budynku na grunt, przez co zapewnia stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji. To, jakie strzemiona na fundament wybrać, zwykle jest ściśle określone w wytycznych projektu budynku. Określa się tam średnicę prętów wzdłużnych, średnicę drutu zastosowanego dla strzemion oraz ich rozstaw. W przypadku braku wytycznych dotyczących zbrojenia należy zastosować pręty wzdłużne o średnicy 12-16 mm, a w przypadku strzemion – drut sześcio- lub ośmiomilimetrowy. 

Zbrojenie ławy fundamentowej – na co zwrócić uwagę?

Strzemiona budowlane mają różne wymiary. Modele w rozmiarze 20x20 cm stosuje się w przypadku słupów i rdzeni w ścianach nośnych. Dla ław fundamentowych najlepsze będą strzemiona o wymiarach 25x25 cm lub 30x25 cm. Jak już wspomnieliśmy, zbrojenie fundamentów powinno być wykonane według konkretnych wytycznych. Co ile strzemiona? Rozstaw powinien wynosić 30-50 cm.

Zbrojenie budowlane odpowiada za odporność na obciążenia i stabilność budynku. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania strzemion, którym powinna być wysokiej jakości stal. Strzemiona mogą być wykonywane maszynowo lub ręcznie na placu budowy. Warto pamiętać, że modele wykonywane samodzielnie wymagają dużych nakładów czasu. Strzemiona produkowane na specjalnych maszynach wyróżniają się wysoką precyzją i trwałością.

W jakie strzemiona budowlane warto zainwestować?

Zdarza się, że strzemiona zbrojeniowe wykonuje się na placu budowy – ręcznie. Nie jest to jednak rozwiązanie gwarantujące precyzję wymiarów. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne zaplanowanie zbrojenia ławy fundamentowej i wybór strzemion najwyższej klasy prosto od producenta, który od wielu lat spełnia potrzeby rynku przemysłowego i budowlanego. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Strzemionkowo.pl. Jesteśmy producentem półfabrykatów metalowych znajdujących zastosowanie na większości budów.