Strzemiona zbrojeniowe – zasady wykonania i rozmieszczania

Strzemiona zbrojeniowe – zasady wykonania i rozmieszczania

Strzemiona zbrojeniowe to pomocnicze elementy zbrojenia. Istnieją dokładne zasady ich układania. Montuje się je prostopadle do głównych prętów, co umożliwia stabilizację konstrukcji. Główne pręty wzdłużne montuje się w narożach strzemion. Aby mieć pewność co do trwałości zbrojenia, strzemiona najlepiej zamówić u producenta. W niektórych przypadkach wykonuje się je bezpośrednio na placu budowy, ręcznie.

Strzemiona zbrojeniowe – zasady 

Wykonując zbrojenie ze strzemion budowlanych, najważniejsze jest to, aby stosować się do wytycznych znajdujących się w projekcie budynku. Specyfikacja powinna określać średnicę prętów wzdłużnych, średnicę drutu stosowanego dla strzemion oraz ich rozstaw. Nie wiesz, jak gęsto zamontować strzemiona zbrojeniowe? W przypadku braku konkretnych wytycznych ich rozstaw najlepiej ustalić co 30-50 centymetrów. Z kolei w narożach mocuje się pręty wzdłużne przy pomocy drutu wiązałkowego. 

Strzemiona wykonuje się najczęściej z prętów żebrowanych. Zazwyczaj mają one kształt prostokąta. Występują również modele okrągłe, trójkątne, kwadratowe, a nawet niesymetryczne. Strzemiona zbrojeniowe mogą mieć różne wymiary. Modele w rozmiarze 20x20 cm wykorzystuje się w przypadku słupów i rdzeni w ścianach nośnych lub nadprożach okiennych. Z kolei do ław fundamentowych najlepsze są strzemiona 25×25 cm lub 30×25 cm.

Jak wiązać strzemiona zbrojeniowe?

Zbrojenie można wykonać na wiele sposobów i za pomocą różnych narzędzi. Mowa tu zarówno o elektronarzędziach, jak i ręcznych, takich jak cęgi czy specjalne haczyki. W przypadku strzemion zbrojeniowych istnieją konkretne zasady wiązania. Najpierw należy odciąć około 20 cm drutu wiązałkowego, zagiąć go na pół i zwinąć po przekątnej pod skrzyżowaniem prętów. Koniec przewleka się przez powstałą pętlę. Następnie należy odkręcić końcówkę drutu aż do jego zacisku. 

Warto pamiętać, że wyłącznie wysokiej jakości strzemiona zbrojeniowe oferowane przez producenta umożliwiają stworzenie solidnego zbrojenia. Fundamenty to bowiem najważniejszy element każdego budynku. Marketowa jakość strzemion nieznanych nikomu marek nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcesz mieć pewność co do wysokiej jakości zbrojenia, postaw na strzemiona o identycznych właściwościach wykonywanych fabrycznie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Strzemionkowo.pl. Realizujemy zamówienia na polskim i europejskim rynku. Zapraszamy do korzystania z naszych produktów oraz usług!